Internauci przypomnieli o Tymoszenko

Na You Tube’e pojawił się klip ilustrujący – zdjęciami byłej premier Julii Tymoszenko piosenkę Nezależnist’ (niezależność niezawisłość) zespołu Okean Elzy.
Klip – zrealizowany przez internautę – przypomina czas politycznej kariery Tymoszenko (spotkania z europejskimi politykami jak Angela Merkel, czy Donald Tusk) i późniejszy jej los: proces, aresztowanie, chorobę w areszcie. Dlaczego ukraińskie media piszą o tym klipie i dlaczego ważne jest przypominanie o tym, co dzieje się z byłą premier właśnie dziś? Jest ważne, ponieważ na Ukrainie coraz wyraźniej widać, że nie ma woli politycznej, by uczciwie zająć się sprawą Tymoszenko – podległe władzy sądownictwo uniemożliwia przeprowadzenie procesu zgodnego z normami prawnymi. Zresztą, dlaczego sądzona jest akurat Tymoszenko? Przecież gdyby na Ukrainie nagle miano zacząć przyglądać się postępowaniu elit politycznych (byłych i obecnie rządzących) za kratkami musiałaby znaleźć się połowa Werchownej Rady, nie wspominając już o oligarchach, którzy czystych interesów nie robili i nie robią. Tymoszenko siedzi, ponieważ rządzący wciąż uważają ją za zagrożenie polityczne. Świadczy o tym choćby fakt, że prezydent Wiktor Janukowycz zdecydował się niedawno na ułaskawienie Jurija Łucenki, byłego ministra spraw wewnętrznych, w rządzie Julii Tymoszenko, atamana pomarańczowej rewolucji (zadaniem Łucenki była m.in. organizacja bezpieczeństwa na kijowskim Majdanie). Fakt, że Łucenko został ułaskawiony nie oznacza uchylenia wyroku skazującego – dlatego też były minister jest pozbawiony biernego prawa wyborczego, czyli de facto spalony jest w polityce.
Prezydent Janukowycz zdecydował się na ten „gest” wobec Łucenki chcąc wysłać pozytywny sygnał w stronę Zachodu. Jesienią ma się bowiem odbyć szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, teraz właśnie waży się kwestia, czy podczas szczytu Ukraina podpisze z Unią Europejską Umowę Stowarzyszeniową (w 2012 roku doszło jedynie do jej parafowania). Ukraińskie elity rządzące przeprowadzają przed szczytem demokratyzację na niby, dlatego na temat Tymoszenko – wobec której wysuwane są coraz to nowe oskarżenia, ostatnie o zlecenie morderstwa – w ogóle nie chcą podejmować dyskusji. Tymoszenko w więzieniu była bita, utrudniano jej dostęp do lekarza, podczas gdy choroba kręgosłupa uniemożliwiała jej poruszanie się. „Gesty” Janukowycza są więc pozorne, nie można liczyć na chęć prawdziwej demokratyzacji na Ukrainie. Przypomnijmy: w regionach praktycznie zniszczono struktury opozycyjnych partii, coraz trudniej jest działać organizacjom pozarządowym, telewizja stała się rosyjskojęzyczną tubą propagandową – i długo, naprawdę długo by wymieniać. Może dlatego ważny jest klip przypominający o losach Tymoszenko wrzucony na You Tube. Ilustruje jak jest na Ukrainie z demokracją i równością wobec prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *