Znudzenie Ukrainą

Im bardziej Unia Europejska przekonuje Ukrainę do jej europejskiego wyboru i zaniża standardy, by namówić ją do podpisania Umowy Stowarzyszeniowej, tym bardziej ukraińscy politycy są aroganccy. Dziś ukraiński parlament nie przyjął ustawy, która miała być wytrychem umożliwiającym wyjazd byłej premier Julii Tymoszenko na leczenie do Niemiec. Aleksander Kwaśniewski ogłasza zakończenie swojej misji na Ukrainie.
Nie jest tak – jak pisze się w polskiej publicystyce – że Ukraina (podpisując, bądź nie umowę z Unią Europejską) dokonuje strategicznego wyboru. Kijów mógłby podpisać dokument podczas zbliżającego się szczytu państw Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i dalej niewiele robić sobie z tego faktu – czyli nie implementować umowy. Nie jest też tak, że Moskwa zaraz pożre Ukrainę, ten argument często pojawia się w dyskusjach – to fakt Kijów potrzebuje rosyjskiego wsparcia w postaci zastrzyków finansowych, preferencyjnych cen surowców naturalnych etc., ale przecież Ukraińcy do perfekcji opanowali prowadzenie „wielowektorowej polityki zagranicznej”, nie uczynią z siebie wasala Rosji. Nie pozwolą na to oligarchowie (część z nich należy do elit politycznych), których interesy gospodarcze są na Zachodzie. Prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi nie śpieszy się do Unii Euroazjatyckiej, konkurentki Unii Europejskiej, którą do 2015 roku ma zamiar utworzyć prezydent Rosji Władimir Putin. Pewne jest natomiast jedno: ukraińskie elity polityczne nie potrafiły dostrzec ogromnego poziomu zaangażowania i empatii ze strony Europy. I to jest wielka przegrana Kijowa. Rzadko się bowiem zdarza, że to Unia Europejska jest stroną tak aktywnie zaangażowaną w przyciągnięcie któregoś z krajów Europy Wschodniej. Od dawna powstaje wrażenie, że to Bruksela czyni zabiegi, by Ukraina podpisała Umowę Stowarzyszeniową, a nie stara się o to Kijów. Wobec Ukrainy zaniżane są europejskie standardy, przymyka się oczy na brud ukraińskiej polityki, wszechobecne nieposzanowanie praw człowieka, korupcję i zduszone media. Kijów miał (ma?) więc swój dobry czas w Brukseli. Ma też za sobą ludzi, którzy darzą Ukrainę dużą sympatią i chcą grać rolę jej adwokatów na europejskich salonach – to Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski (tworzący unijną misję na Ukrainie, prowadzący rokowania z tamtejszymi elitami politycznymi), a także Sztefan Fule – komisarz UE do spraw rozszerzenia – polityk rozumiejący i ceniący Ukrainę. Za kilka lat Europa może już nie dysponować taką ekipą. Zmieni się czas, zmienią się realia, być może Ukraińcy nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich kraj wielu europejskich polityków po prostu niewiele obchodzi. Jeszcze niedawno mówiło się w Europie o „zmęczeniu Ukrainą”, teraz można mówić o ukraińskiej operze mydlanej. Jej kolejne odcinki to starania europejskich polityków, mające na celu przybliżenie Ukrainy do Europy i absurdalne odpowiedzi Kijowa. Zmęczenie można jeszcze przezwyciężyć. Telenowele przestaje się w końcu oglądać, bo się nudzi.

2 myśli w temacie “Znudzenie Ukrainą

  1. ~Krystyna

    W końcu pierwszy i ostatni odcinek najbardziej zapada w pamięć. Podobno ukraińska telenowela trwa już 9 lat. Jednak, gdy w tej historii zabiera głos znudzony ukraiński naród, czy znaczy to że happy-end blisko?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *