Euromajdan

Jaka jest siła Julii Tymoszenko? – tą siłą jest przede wszystkim charyzma byłej pani premier. Charyzma, której brakuje większości ukraińskich polityków (może ma ją jeszcze np. Witalij Kliczko, ale na pewno nie posiada jej prezydent). Jednak czy Tymoszenko jest jeszcze w stanie użyć charyzmy w politycznych rozgrywkach? Analitycy ukraińskiej polityki dziwią się, że dla Janukowycza jej uwolnienie stanowiło aż taki problem (w dużej mierze problem psychologiczny). Prezydent mógł przecież postąpić z Tymoszenko podobnie, jak postąpił z Jurijem Łucenką (byłym ministrem spraw wewnętrznych) – wypuścić na wolność, pozbawić biernego prawa wyborczego i jeszcze przyglądać się jak na wolności opozycja (z udziałem Łucenki i Tymoszenko) prowadzi „bratobójczą” walkę. Bowiem kryzys i autorytaryzm nie konsolidują ukraińskich polityków opozycji, ale zaprowadzają między nimi jeszcze większe podziały.
Dlaczego więc Tymoszenko wciąż siedzi? Janukowycz ma w pamięci, kto de facto był motorem protestów podczas pomarańczowej rewolucji, kto namawiał ludzi do wyjścia na Majdan, i kto w tym wszystkim zachowywał rozwagę i rozsądek, by tłum nie wszczął burd. To była Tymoszenko. Ludzie słuchali jej populistycznych haseł, wierzyli w nie, widzieli, że Julia Wołodymyrowna ma dużo więcej energii niż Wiktor Juszczenko. Tymoszenko była fenomenem. Dziś była pani premier zza krat stara się uprawiać politykę. Nawołuję (za pośrednictwem swojej córki Jewhienii) do protestów. Z jakim efektem? Na stronie Ukraińskiej Prawdy (www.pravda.com.ua) można zobaczyć relację z „kijowskiego europejskiego Majdanu”, czyli protestów na głównym placu stolicy przeciwko decyzji prezydenta Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Policja zagradza plac i usuwa z niego ludzi, ale widać, że protest i tak nie jest masowy. Czy historia – do której należy pomarańczowy Majdan – zawsze powtarza się w postaci farsy?
Czy to przemówi do Janukowycza? Gdyby umożliwił Tymoszenko wyjazd na leczenie w Niemczech, była pani premier występowałaby w zachodnich telewizjach, nawołując Ukraińców do protestów przeciw Janukowyczowi i do walki o demokrację. Tylko jaką siłę miałyby te nawoływania?

 

1 myśl w temacie “Euromajdan

 1. ~Maria Ukraina

  A może teraz pomyślicie i o ukraińcach, a nie tylko o Julii?
  Myślicie,że nam dobrze patrzyć, że los Ukrainy stoi na wadze jednej osoby? Eurodeputowani chyba zwariowali… Ostatnimi czasy tylko i mowa o Julii i o wielo millionnym narodu ani słowa. Nie widzicie, że nam nie zależy teraz na żadnych politykach? One teraz mogą wszycsy polecieć ze swoich stanowisk i ta rewolucja może nabrać innych kształtów! Narod ukraiński chce poszanowania i rozmów o nim, nie o Julii.
  Zastanówcie się, ponieważ teraz nawet jeżeli i Julia wyjdzie na wolę to nikt ją nie poprze, poniewaz nie po ludsku stawić na wagę jedną osobę i pisać pod nią zakony.
  MY JESTEŚMY WAŻNI I O NAS ROZMAWIAJCIE!!!
  Maria – ukrainka, absolwentka UW/IPSiR.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *