Ukraina to nie Rosja

Na Ukrainie – na wzór Rosji – wprowadza się pojęcie zagranicznych agentów, zabrania się mitingów bez zezwolenia władz, a nawet „samochodowych protestów”. Jednak nie można zapomnieć o jednym: Ukraina to nie Rosja.
Słów tych użył już kilkanaście lat temu były prezydent Ukrainy – Leonid Kuczma. „Ukraina to nie Rosja” – taki właśnie tytuł nosiła książka Kuczmy, będącego bądź co bądź, jednym z ojców ukraińskiego autorytaryzmu. Teraz Janukowycz łudzi się, że rosyjskie rozwiązania pomogą mu w poradzeniu sobie z kryzysem politycznym w kraju. Choć protesty na kijowskim Majdanie słabną, to jednak ukraiński przywódca zdaje sobie sprawę, że w ukraińskim społeczeństwie tkwi olbrzymi potencjał protestacyjny. Ukraińcy są w stanie wyjść na ulice i stać tam miesiącami. Więcej: opozycja zapowiada, że mitingi – w różnych formach – mają trwać aż do 2015 roku, czyli do czasu wyborów prezydenckich. Stąd chcąc powstrzymać protesty ukraińskie parlament przyjął uchwałę (w atmosferze skandalu, głosowano jedynie przez podniesienie rąk) ograniczającą prawa obywateli. Otóż ukraińskie organizacje pozarządowe korzystające z zagranicznych dotacji (większość z tych dotacji korzysta) mają obowiązek informowania o tym fakcie na wszystkich materiałach reklamowych oraz na stronach internetowych. Są także zobowiązane do umieszczenie odpowiedniej adnotacji: „jestem zagranicznym agentem”. Ponieważ ukraiński ruch protestu jest dynamiczny i organizowany z humorem, rządzące elity postanowiły zareagować na najnowsze formy protestu i zabraniają „samochodowych protestów”. Polegają one na blokowaniu ulic, na których znajdują się siedziby ważnych urzędników, czy też położonej pod miastem rezydencji Janukowycza. W nowym prawodawstwie pojawił się także zapis o możliwości ekspresowego zabrania deputowanemu immunitetu – to na wypadek, gdyby opozycja chciała zbyt gorliwie angażować się w Majdan.
Wszystkie te przepisy utrudnią życie ukraińskiej opozycji, a także społeczeństwu obywatelskiego. Wielu Ukraińców wychodzących na Majdan nie popiera konkretnej siły politycznej – sprzeciwia się obecnej władzy. Jednak czy Janukowycz sam nie doleje oliwy do ognia? W pierwszych dniach protestów na ulice Kijowa wyszli ludzie popierający integrację Ukrainy z Unią Europejską. Protesty rosły w siłę w momencie, gdy władza zaczęła je rozganiać i używać siły. Chęć tak znacznego ograniczenia praw obywatelskich i manipulacja prawem może wzbudzić sporą niechęć do Janukowycza i jego popleczników wśród Ukraińców, którzy do tej pory byli neutralni.

2 myśli w temacie “Ukraina to nie Rosja

  1. ~podpis

    W takich warunkach można spodziewać się sfałszowania wyborów. Janukowycz już ma w tym doświadczenie. Jednak tym razem powtórki wyborczej nie będzie. Już on się o to postara.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *