Podwójna gra Brukseli

Na Białorusi – kraju położonym w przeszłości na obrzeżach imperium radzieckiego, dziś na obrzeżach Europy Wschodniej niejednokrotnie decydowały się losy świata. To tu mieszkał i utrwalał się w wierze w socjalizm Lee Harvey Oswald – późniejszy zabójca prezydenta J.F. Kennedy’ego. To tu, w Wiskulach, miejscowości położonej głęboko w Puszczy Białowieskiej przesadzono o rozpadzie Związku Radzieckiego. Dziś, w Mińsku ma miejsce szczyt Ukraina-Unia Europejska-Unia Celna. To wydarzenie trudno jest nazwać przełomowym. Choć być może przedstawiciele Unii Europejskiej poczują, tu w Mińsku, że warto wspomóc Ukrainę. Opracować wobec Kijowa długofalową i przemyślaną politykę, by kraj nad Dnieprem nie przypominał smutnego państwa pod butem Rosji jakim jest Białoruś.
Na szczycie spotkają się politycy unijni – przybyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, jest obecny prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko, prezydent Rosji – Władimir Putin oraz przedstawiciele państw członkowskich półmartwego tworu, czyli Unii Celnej (w jej skład oprócz Rosji wchodzi Białoruś i Kazachstan).
Politycy mają omówić kwestie dotyczące m.in. polityki energetycznej Rosji wobec Ukrainy oraz uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie.
Trudno jest doceniać znaczenie takich dyplomatycznych inicjatyw, w chwili kiedy na Ukrainie Rosja zaczyna prowadzić wojnę już nie hybrydową, ale coraz bardziej otwartą. Trudno jest także dostrzec „przełom” w spotkaniu prezydentów Poroszenki i Putina, w chwili gdy Donbas – przemysłowe serce Ukrainy jest przez Rosję praktycznie zrównywane z ziemią. Rosyjskie wojska niszczą kopalnie, ważne ośrodki przemysłowe. Strona rosyjska niczym nie możne nas na tym szczycie zaskoczyć – prezydent Putin od samego początku wojny na wschodzie Ukrainy opowiadał się (oczywiście jedynie w przemówieniach) za szybkim i pokojowym uregulowaniem konfliktu. W tym samym czasie wysyłał do obwodów donieckiego i łuhańskiego ciężki sprzęt wojskowy, a rosyjskie wojska ostrzeliwały kolumny uciekających z miast ogarniętych wojna cywilów. Moskwa jest więc przewidywalna. A Bruksela? W debacie o sytuacji na Ukrainie ważniejsze jest stanowisko Unii Europejskiej, która niestety podobnie jak Moskwa prowadzi podwójną grę. Dla elit politycznych i intelektualnych „starej” Unii, Ukraina często nie jest Europą, jest „dzikim polem”, „rosyjska strefą wpływów”. Dlatego z jednej strony z ust polityków niemieckich padają słowa o „niekorzystnej sytuacji wynikającej z izolacji Rosji”, z drugiej strony kanclerz Angela Merkel obiecuje fundusze na odbudowę Donbasu – ten gest zauważa i chwali prasa. W kalkulacjach, ile traci się na sankcjach nałożonych na Rosję, być może europejskim politykom umykają pewne ważne procesy. Otóż jest szansa, że Ukraina z obecnego konfliktu wyjdzie zwycięska. Stanie się państwem, którego obywatele i przede wszystkim elity polityczne poczują, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za kraj. Takie stwierdzenie wydaje się być truizmem, jednak procesy społeczne, które dziś zachodzą w kraju nad Dnieprem mają charakter przełomowy. Być może „nowa Ukraina” z silnym narodem politycznym będąca dużym krajem o potencjale rolniczym i przemysłowym ma szansę być kiedyś ważnym partnerem dla Unii Europejskiej. Jednak aby tak się stało, w kraj ten Unia musi inwestować już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *