Broń dla Ukrainy?

„Financial Times” przekonuje, że Zachód powinien dostarczać Ukrainie broń – bo dotychczasowe metody powstrzymywania Putina nie przynoszą skutku. Wojna musi go kosztować więcej strat w pieniądzach, sprzęcie i zwłaszcza ludziach, by zaczął wycofywać się ze swojej agresywnej polityki.

Dobrze, że ten głos wyszedł ze strony brytyjskiej gazety – będzie poważnie odebrany. Polska powinna włączyć się w dyskusje. Teraz może to spokojnie robić, bo zawsze może wykazać, że tylko dołącza się do dyskusji wszczętej na Zachodzie. Że nie kieruje nami nasza „rusofobia”.

Oczywiście dostarczenie broni Ukraińcom będzie postawieniem kropki nad „i” w konflikcie z Rosją. Może jednak taką kropkę trzeba już postawić? Ale wiele też zależy od Ukrainy, która powinna w końcu przestać udawać, że nie jest w stanie wojny. Ukraina unikała wprowadzenia sankcji przeciw Rosji, gdy prosiła o ich wprowadzenie zachodni świat. Unikała też wprowadzenia stanu wojennego. Owszem, stały za tym poważne argumenty – chęć ograniczenia zasięgu konfliktu. Widać jednak, że nie przyniosło to skutku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *