Skąd te żółwie?

Swego czasu Borys Jelcyn stwierdził, że Rosja opiera się na trzech wielorybach. Zachodni komentatorzy nie bardzo wiedzieli, jak tę wypowiedź rozumieć i pewnie wpisali ją w rejestr tyleż spontanicznych, co ekstrawaganckich zachowań pierwszego prezydenta Rosji. Ale wypowiedź Jelcyna była wyjątkowo trzeźwa. Świat, który trzyma się na trzech wielorybach, to świat sprzed odkryć Kopernika i wielkich podróżników, czyli świat sprzed epoki renesansu (którego Rosja zresztą nigdy nie zaznała…), świat płaski, tonący w mrokach średniowiecza.
Trzy wieloryby to stara rosyjska alegoria. Świat na nich nie zmienia się, nie poddaje się reformom. Ale same wieloryby się zmieniają! W latach 80. poprzedniego stulecia radzieccy reformatorscy ekonomiści trzy wieloryby widzieli w Minfinie (ministerstwie finansów), Mintorgu (ministerstwie handlu) i Gospłanie (centralnym urzędzie planowania). Ziemia, która na tych podstawach się opierała, to była Terra Alcoholica.

Dwie dekady później Grigorij Jawlińskij trzy wieloryby widzi w cenzurze politycznej kontrolującej media, w manipulacjach wyborczych i w podległym władzy systemie sądowniczym. Na grzbietach tych trzech wielorybów opiera się rosyjska sterowana demokracja. Czy więc może jeszcze kogoś dziwić, że firma założona przez służby specjalne i w której doszło do takich przekrętów, że aż Kreml musiał ostatnio interweniować, nazywa się… Trzy Wieloryby?

Rosjanie na swój sposób próbują oswoić olbrzymie ssaki. Oto administracja Republiki Karelii chwali się, że przemysł drzewny, metalurgiczne przedsiębiorstwa i surowce naturalne – to trzy wieloryby, na których stoi gospodarka tej krainy.

No dobrze, wieloryby, ale skąd te żółwie?

Lawon Wolski z białoruskiej grupy rockowej N.R.M. dał własną odpowiedź Jelcynowi w piosence „Trzy żółwie”:

Gdy raptem poczujesz zapach miejskich ścieków
I życie ci przywali w ciemię,
Zrozumiesz, że trzy żółwie od pradawnych wieków
Wciąż jeszcze ciągną naszą ziemię.
Gdy wyjdziesz na miasto lub wyruszysz w lasy,
Z ludźmi pogadasz nie na niby,
Zrozumiesz, że z pradziejów po wsze czasy
Trzymają nas trzy wieloryby.

(…)
Nie było Marleya ni Galileusza,
Nie było Salvadora Dali,
Ni Lenina, ni Lennona, ni Linneusza,
Tylko trzy żółwie harowały.

(Tłum. J. Maksymiuk)

I wszystko jasne. Nam interpretacja Wolskiego bardzo się podoba i słuchamy jej bardzo często – wszystkim zresztą polecamy:

W refrenie tej piosenki Wolski śpiewa – Nie czekaj, nie oszukuj się, nie będzie niespodzianek.

Czyli nic się nie zmieni? Ten refren na koncertach N.R.M. młodzież śpiewała z Wolskim, ale od jakiegoś czasu dodaje własny wers – Mamy dość czekania!

Niestety trudno być optymistą i liczyć, że niedługo poradziecki świat ruszy się w końcu z tych wielorybów i żółwi.

Ale my nie musimy w zamieszkujących te kraje społeczeństwach widzieć tylko ludzi z epoki sprzed Lennona. Nie ma już polskich kresów, a Rosja to nie ZSRR. Ahistoryczne patrzenie na wschodnich sąsiadów jest wygodne, ale fałszywe i prowadzi do błędnych wniosków. Nie można wszystkiego tłumaczyć tym, że Putin to kagiebista (a dla publicystycznego efektu: czekista), Łukaszenka to kołchoźnik, a cała ukraińska klasa polityczna to komsomolcy. To wszystko prawda, ale jeśli jedyna, to kim my jesteśmy?

1 myśl w temacie “Skąd te żółwie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *